Te dzieła sztuki i budowle zna każdy na świecie. Jednak niewiele osób wie jakie skrywają tajemnice
Istnieją pewne budowle oraz dzieła sztuki i architektury, które zna każdy na świecie. Jednak jeśli przestudiujesz historię niektórych z nich, dowiesz się, że skrywają wiele interesujących tajemnic.
Apartament na najwyższym piętrze wieży Eiffla
Gustave Eiffel, człowiek, który zaprojektował najsłynniejszą budowlę we Francji, zbudował i wyposażył mieszkanie dla siebie na najwyższym piętrze. Często w nim odpoczywał i przyjmował gości. Raz nawet odbył tam bardzo długą rozmowę z Thomasem Edisonem. W apartamencie znajduje się kuchnia, łazienka, dwie sypialnie i pokój dzienny. Jednak oczywiści to widoki są spektakularne.
Przerwane łańcuchy u stóp Statuy Wolności
Statua Wolności została podarowana Amerykanom przez obywateli Francji z okazji 100-lecia rewolucji amerykańskiej. Jest symbolem wolności, demokracji i zakończenia niewolnictwa. Właśnie to symbolizuje rozerwany łańcuch u stóp posągu. Bardzo mało osób zwraca na niego uwagę i niewielu udaje się go dostrzec.
Kopia Mona Lizy z Isleworth
Wielu artystów powiela znany obraz, ale uważa się, że istnieje kopia obrazu, namalowana przez samego da Vinci. Co ciekawe, druga wersja jest namalowana z nieco innej perspektywy. Zdaniem ekspertów jest to po prostu starsza wersja arcydzieła da Vinciego.
Kapsuła czasu w Mount Rushmore
Podczas budowy tego słynnego pomnika, architekt Gutzon Borglum chciał stworzyć wewnątrz klifu salę kronik. Miało to być tajne pomieszczenie, w którym przyszłe pokolenia znajdą podstawowe informacje o historii USA. W tym celu została stworzona jaskinia za głową Abrahama Lincolna. Wkrótce potem Borglum zmarł, a jego plan nie został zrealizowany. W 1989 roku, ponad 50 lat po śmierci architekta, kopie ważnych dokumentów i wspomnienia różnych prezydentów zostały umieszczone wewnątrz niedokończonej sali, która obecnie służy za kapsułę czasu.
Oryginalny wygląd Sfinksa w Gizie
Wielki Sfinks w Gizie to najstarszy pomnik na świecie. Pierwotnie jego część była ozdobiona jasnymi kolorami. Pomnik miał również nos i brodę. Szczątki te można podziwiać w brytyjskich i egipskich muzeach. Niektórzy eksperci uważają, że Sfinks miał mieć głowę lwa, a ludzka twarz znajdowała się poniżej, co tłumaczyłoby różnicę w proporcjach wielkiego ciała i małej głowy.
Powstanie Krzywej Wieży w Pizie
Słynna wieża skrywa wiele tajemnic. Każdy wie o tym, że jest przekrzywiona, ale niewiele osób wie, kto faktycznie wybudował dzwonnicę katedry w Pizie. Tajemnica zaczyna się od samej budowli, która powstawała przez prawie 200 lat. Historycy przyjmują, że plan budowy opracował Bonanno Pizano, ale bardziej prawdopodobnym kandydatem był Diotisalvi, który wybudował baptysterium znajdujące się obok. Jest to bardziej logiczne ze względu na fakt, że budynki są utrzymane w tym samym stylu.
Twarz Danae Rembrandta
Rembrandt rozpoczął malowanie Danae dwa lata po jego ślubie z Saskią van Uylenburgh. Artysta uwiecznił swoją żonę na wielu obrazach i długo pozostawało zagadką, dlaczego podobieństwo małżonki nie jest oczywiste na Danae. Dopiero niedawno zagadka znalazła swoje wyjaśnienie. Gdy obraz był badany za pomocą promieni rentgenowskich, podobieństwo postaci i Saskii staje się jaśniejsze. Obraz został przerobiony po śmieci żony, tak by przypominał inną kobietę, w której zakochany był Rembrandt. Cechy Danae zostały zmienione w taki sposób, by łączyć wygląd Saskii i Geertje Dircx.
Nazwa najsłynniejszej wieży zegarowej
Nazwa Big Ben nie odnosi się do całej wieży brytyjskiego parlamentu, lecz to dzwonu w jego obrębie. Pełna nazwa to Dzwonnica Pałacu Westminsterskiego. Od 2012 roku oficjalna nazwa to Wieża Elżbiety. Nikt w zasadzie nie wie, dlaczego wieża została nazwana Big Ben. Istnieje wiele teorii na ten temat, a najbardziej popularna to ta, że był to pseudonim mężczyzny, który zarządzał odlewnią, w której wykonany był dzwon.
Kolor mostu Golden Gate
Most jest uważany za jeden z najczęściej fotografowanych zabytków na świecie. Minęło wiele czasu zanim zdobyto pozwolenie na jego budowę. Pierwotnie miał być pomalowany w żółte pasy dla jak najlepszej widoczności. Ostatecznie główny architekt, Irving Morrow, przekonał wojsko, by pomalować most na czerwono.
Niebo na obrazie Krzyk
Munch napisał w swoim dzienniku:
„…nagle niebo stało się krwistoczerwone; zatrzymałem się z uczuciem wyczerpania i opierając się o płot widziałem języki ognia nad niebieskawo-czarnym fiordem i miastem…”
W 2003 roku grupa astronomów wysnuła teorię, ze kolor nieba spowodowany wybuchem wulkanu Krakatoa w 1883 roku zszokował artystę, co było inspiracją do namalowania obrazu. Ogromne ilości pyłu wulkanicznego wyrzucone w powietrze spowodowały wrażenie ognistych smug na niebie.
Tekst pochodzi z: nauka.rocks
Komentarze