6 chorób które Twój pies wyczuje dużo wcześniej niż Ty. On może uratować Ci życie.

Psy są nie do zastąpienia w odszukiwaniu środków odurzających, materiałów wybuchowych czy zaginionych ludzi. Jednak wiele osób zastanawia się, czy psy nie umieją wyczuwać dużo więcej, czy umieją wyczuwać choroby, o których człowiek jeszcze nie wie? Odpowiedź brzmi: TAK.

 

Magiczny psi nos

Dzięki swojemu wyjątkowemu nosowi, który jest od 10 do 100 tysięcy wrażliwszy na zapachy niż ludzki, psy są zdolne do wyczuwania różnych schorzeń dużo wcześniej niż ludzie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ te czworonogi posiadają aż 300 milionów receptorów węchowych, podczas gdy człowiek ma ich jedyne 6 milionów. Dlatego też uważnie obserwuj swojego pupila, ponieważ dzięki niemu możesz w porę dowiedzieć się o niebezpieczeństwie!

6 chorób, które Twój pupil jest w stanie wywąchać wcześniej niż Ty:

 

 

 

1. Rak

Organizacja In Situ Fundation wykorzystuje psią zdolność do wykrywania wczesnego stadium nowotworów z próbek ludzkiego moczu, śliny lub oddechu. Potrafią one zrobić to z dużo większą dokładnością niż jakakolwiek nowoczesna aparatura. 

 

Pierwsze potwierdzenie tej tezy pojawiło się już pod koniec lat 80., w 1989 roku. Dermatolodzy zainteresowali się przypadkiem psa, który natrętnie obwąchiwał zmianę skórną na udzie swojej właścicielki każdego dnia. Próbował ją nawet ugryźć. Po badaniu zmiany skórnej, okazało się, że przekształciła się ona w czerniaka. Ten czworonóg mógł uratować życie swojej opiekunce, ponieważ wskazywał zmienione chorobą miejsce, zanim mogła to dostrzec sama właścicielka.
Dlatego też w takich chwilach nie warto nie doceniać szóstego zmysłu swojego pupila.

 

 

2. Padaczka

Wykrywanie padaczki przez psy jest nadal tematem spornym. Nie wiadomo czy czworonogi przewidują napady, czy reagują na te, które mają już miejsce. 

 

Jeśli nasi pupile faktycznie potrafią wyczuć zbliżający się atak padaczkowy, to naukowcy nadal nie mają pojęcia w jaki sposób jest możliwe. Jedna z hipotez mówi o wyczuwaniu przez psy zmiany w zapachu człowieka, ponieważ następują zmiany biochemiczne w jego organizmie.
Nie można jednak zaprzeczyć, że psy potrafią się doskonale zachować zarówno w trakcie trwania ataku, jak i po nim. Dla osób cierpiących na epilepsję taki towarzysz będzie dużym ułatwieniem i podporą. 

 

 

3. Cukrzyca

Dzięki swojemu niezwykle wrażliwemu nosowi, psy mają zadziwiającą zdolność do wykrywania spadków cukru we krwi człowieka. 

 

Podczas spadku poziomu cukru, przez zmiany biochemiczne zachodzące w organizmie, zwiększa się ilość izoprenu, który można wyczuć w ludzkim oddechu. Psy wyczuwają tą zmianę i od razu wiedzą, że coś jest nie w porządku.
To bardzo ważne, ponieważ przy spadkach cukru do niskich wartości, chory na cukrzycę może stracić przytomność, a nawet umrzeć. Dlatego właśnie tak ważne jest wczesne rozpoznanie pojawiającego się problemu, po to żeby chory miał czas na reakcję i mógł zapobiec poważnym konsekwencjom.

 

 

4. Narkolepsja

Narkolepsja to dosyć rzadka choroba, polegająca m.in. na nieświadomym zasypianiu kilkukrotnie w ciągu dnia. Jest to niebezpieczna choroba mózgu, która wpływa negatywnie na kontrolowanie dobowego cyklu człowieka.

 

Najprościej mówiąc, znaczy to, że osoba chora na te schorzenie może zasnąć dosłownie wszędzie, nawet podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę czy schodzenia po schodach. Dobrze wyszkolony pies może pomóc w wykryciu nadchodzącego napadu choroby, ponieważ wyczuwa zmiany zapachu spowodowane zmianami biochemicznymi w organizmie właściciela. Dzięki temu mogą ostrzec swojego opiekuna, aby znalazł bezpieczne miejsce zanim nastąpi atak narkolepsji. 

 

 

5. Migrena

Migrena nie jest może chorobą, która zagraża życiu, ale może przynieść wiele cierpienia. Około 60% chorych na to schorzenie, przyznało, że ich pupil potrafił ostrzec ich przed nadchodzącym atakiem migreny około 1-2 godziny przed samym napadem. Dzięki temu byli w stanie w porę wziąć właściwe leki i skutecznie zniwelować skutki ataku migreny.

 

 

6. Stres i napady lękowe

Czworonogi mają niesamowitą zdolność do odczytywania zmian w stanie emocjonalnym swojego opiekuna. Reagują one na smutek czy strach opiekuna. Skąd u psa taka wiedza? Rzecz jasna, potrafi to wywęszyć.

 

W sytuacjach stresowych, takich jak napady lęku czy smutku, w organizmie wydzielają się duże ilości tzw. hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu. Zmienia to zapach człowieka, a pies dzięki swojemu niezwykle czułemu nosowi, bez problemu to wyczuje.

 

Posiadanie futrzanego przyjaciela jest szczególnie ważne w takich schorzeniach jak autyzm, gdzie chory dużo częściej doświadcza takich uczuć jak lęk oraz stres.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!