22 zwierzaki, o których istnieniu nie każdy wie. Większość jest naprawdę dziwna.
Poniżej zobaczysz 22 zwierzaki, o których istnieniu nie każdy wie. Większość jest naprawdę dziwna, ale jak widać natura skrywa jeszcze wiele tajemnic!
22 zwierzaki, o których istnieniu nie każdy wie:
Puklerzniczek karłowaty
Jest to gatunek ssaka łożyskowego z rodziny pancernikowatych. Osiąga wagę do 100 g oraz występuje na równinnym obszarze Argentyny. Znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.
Palczak madagaskarski
Gatunek małpiatki. Palczak madagaskarski jest największym naczelnym prowadzącym nocny tryb życia. Występuje jedynie na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru.
Pampasowiec grzywiasty
Drapieżny ssak z rodziny psowatych. Występuje w południowej Brazylii, Paragwaju, Boliwii oraz na niewielkich obszarach Argentyny.
Jelonek czubaty
Ssak parzystokopytny z rodziny jeleniowatych. Jest bliski zagrożeniu wyginięciem. Występuje w górskich lasach Chin oraz Birmy.
Grimpoteuthis
Rodzaj ośmiornicy występujący na głębokości 400–4800 m p.p.m. Przedstawiciele przebywają zwykle bezpośrednio nad dnem oceanicznym lub bardzo blisko niego.
Mara patagońska
Gatunek gryzonia osiągający wagę do 11 kg. Występuje na stepach południowej części Ameryki Południowej. Te zwierzaki łączą się w pary na całe życie, a ich młode już 2 godziny po porodzie potrafią się samodzielnie poruszać.
Golec piaskowy
Gatunek gryzonia żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej. Te zwierzaki budują rozległe podziemne kolonie i prawie nigdy nie wychodzą na powierzchnię. Posiadają potężne siekacze.
Oreczka krótkogłowa
Ssak z rodziny delfinowatych osiągający długość do 2 metrów. Występuje w przybrzeżnych wodach Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii.
Gerenuk długoszyi
Gatunek antylopy zamieszkujący wschodnią Afrykę.
Diugoń przybrzeżny
Ssak morski osiągający wagę do 400 kg. Ten gatunek jest zagrożony wyginięciem.Ssak owadożerny występujący w Ameryce Północnej. Prowadzi podziemny tryb życia.
Babirussy
Ssaki parzystokopytne z rodziny świniowatych. Są to płochliwe zwierzęta o nocnym trybie życia.
Minogokształtne
Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich.
Fossa madagaskarska
Ssak drapieżny występujący na Madagaskarze. Jedyna para foss w Polsce mieszkała od marca 2009 we wrocławskim zoo. W styczniu 2010 samica pogryzła samca, który padł.
Gwiazdonos amerykański
Ssak owadożerny występujący w Ameryce Północnej. Prowadzi podziemny tryb życia.
Lotokot malajski
Ssak łożyskowy osiągający wagę do 2 kg. Te zwierzaki są roślinożerne oraz prowadzą nadrzewny i nocny tryb życia.
Dujker zebrowaty
Ssak parzystokopytny zagrożony wyginięciem.
Kiwa hirsuta
Występuje w okolicach Wyspy Wielkanocnej na głębokości ok. 2200 metrów.
Ozdobnik lirogłowy
Gatunek ptaka z rodziny cudowronek.
Psychrolutes marcidus
Gatunek ryby zamieszkujący głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Te zwierzaki rzadko są widywane przez ludzi.
Wielki żółw Cantora
Gatunek żółwia, który rośnie przez całe życie.
Gobi jerboa
Gryzoń występujący w Chinach i Mongolii.
Japoński krab pacyficzny
Gatunek kraba oraz największy stawonóg na świecie. Rozpiętość jego odnóży osiąga nawet do 4 metrów. Występuje na dnie Oceanu Spokojnego i waży do 20 kg. Wiosną wychodzą na brzeg, aby założyć jaja. Podczas tej pory roku często można spotkać je na japońskich plażach.
Komentarze